Leder ekologisk odling till en högre markbördighet? Många ekolantbrukare som hållit på ett tag tycker nog själva att så är fallet.
Enligt odlingsförsök gjorda vid Rodale Institute i USA ökar mullhalten vid den ekologiska odlingen. Dessutom tränger vattnet lättare ned i marken, det går åt mindre energi vid bearbetningen av jorden, utsläppen av växthusgaser är lägre per ytenhet och odlingen är lönsammare.
Forskningsöversikter av Reganold och Watcher från Washington State University visar också att ekologiskt jordbruk lagrar mer kol i marken, att jordkvaliteten blir bättre och risken för erosion minskar.
DOK-försöken i Schweiz (i regi av FiBL – Forschungsinstitut für Biologischen Landbau) visar att den ekologiska odlingen har något större mängd mikroorganismer i jorden mätt i kg även när jämförelsen gjorts med sådan konventionell odling där djurgödsel har använts.
Vissa studier visar också att marklevande rovinsekter som jordlöpare, kortvingar och spindlar gynnas av ekologisk odling. Analysen är att det helt enkelt finns mera för rovinsekterna att äta när man inte sprutar.
Studier visar också att det är vanligt att mängden mask är högre i ekologisk odling. Det intressanta är vad mer mask kan åstadkomma i marken genom att lufta den, förbättra möjligheterna för vattnet att ta sig ned genom marken, delta i nedbrytning av organiskt material och koncentrationen av näringsämnen. I försöken i Schweiz har de sett att upp till 90 procent av maskgångarna koloniseras av växtrötter.
upp