Medlemmar

KRAV är en ekonomisk förening som drivs utan vinstintresse. KRAV ägs av 26 medlemmar som representerar hela livsmedelskedjan.

Arla Food AB

Åse Arnbratt
Box 5407
402 29 Göteborg
ase.arnbratt@arlafoods.com

Astma- och Allergiförbundet

Rikard Åsgård
Box 17069
10462 Stockholm
rikard.asgard@astmaoallergiforbundet.se

Axfood AB

Åsa Domeij
107 69 Stockholm
asa.domeij@hemkop.se

Coop

Sofia Strandberg
171 88 Solna
sofia.strandberg@coop.se

Ekologiska Lantbrukarna

Sofia Sollén-Norrlin
Franzéngatan 6
112 51 Stockholm
sofia.sollen-norrlin@ekolantbruk.se

Everfresh AB

Helen Olsson
Långebergavägen 190
256 69    HELSINGBORG
helen.o@totalproduce.se

Förbundet Organisk Biologisk Odling

Mona Ahlberg
Ycke Stora Askefällan
590 53 Ulrika
mona.ahlberg@regionostergotland.se

Föreningen för Ekologisk Fjäderfäproduktion

Maria Karlsson
Mälllby Lantgård
471 72 Hjälteby
mallbyeko@hotmail.com

Hushållningssällskapens förbund

Jesper Broberg
Drottninggatan 95 B
113 60 Stockholm
jesper.broberg@hushallningssallskapet.se

ICA Sverige AB

Emelie E Hansson
171 93 Solna
emelie.e.hansson@ica.se

Lantmännen ek. för.

Patrik Myrelid
Lantmännen Lantbruk
205 03 Malmö
patrik.myrelid@lantmannen.com

LRF Lantbrukarnas Riksförbund

Elvira Forsström
105 33 Stockholm
elvira.forsstrom@lrf.se

Marenor AB

Jeanette Forsell
Box 23
456 21 Kungshamn
jeanette.forsell@marenor.se

Midsona Sverige AB

Malin Regebro
Hjälmarsberg
705 10 Örebro
malin.regebro@midsona.se

Nordic Choice Hospitality Group

Harald Bjugstad-Holm
Postboks 2454 Solli
0201 Oslo
Norge
harald.bjugstad-holm@choice.no

Norrmejerier ek. för.

Anna-Karin Karlsson
Mariehemsvägen 210
906 50 Umeå
anna-karin.karlsson@norrmejerier.se

Scan AB

Sara Bergqvist Ext
Svenska livdjur och service, SLS AB
Box 30223
104 25 Stockholm
sara.bergqvist@hkscan.se

Scandic Hotels AB

Sunita Kharel Chetri
Box 6197
102 33 Stockholm
sunita.kc@scandichotels.com

Skånemejerier ek. för.

Anna Forslid
205 03 Malmö
anna.forslid@skanemejerier.se

Sodexo AB

Stefan Meijer
Dalvägen 22 1 tr
169 79 Solna
stefan.meijer@sodexo.com

Svenska Kvarnföreningen

Marie Rydén
Saltå Kvarn AB
153 91 Järna
marie.ryden@li.se

Svenska Naturskyddsföreningen

Therese Jacobson
Box 4625, 116 91 Stockholm
therese.jacobson@naturskyddsforeningen.se

Svenska Odlarlaget

Frans Brozén
Prästgården Fårö
620 35 Fårösund
info@odlarlaget.se

Svenska Ägg

Marie Lönneskog
Alvasta gård i Ödeshög
marie@svenskaagg.se

Svenskt Butikskött AB

Thomas Östlund
Fållan 10, 121 62 Johanneshov
thomas.ostlund@svensktbutikskott.se

WWOOF Sverige

Jandi Hallin
Lusthuset, Södra Larmgatan 6,
411 16 Göteborg
jandi@wwoof.se