Nyheter i KRAVs regler från juli och september 2007

2007 gavs "Regler för KRAV certiferad produktion ut i en juli-version och sedan i en septemberversion. Innehållsmässigt gjordes inga förändringar, men i septemberversionen finns hänvisningar till om en regel har är KRAVs egen eller om den har stöd i EU förordningen för ekologisk produktion, svensk lag eller IFOAM Basic Standards. Läs mer nedan!

Nyheter från 1 juli

Från 1 juli kommer flera certifieringsorgan att kunna certifiera enligt KRAVs regler. Flera ändringar har gjorts för att anpassa reglerna till detta. Ett nytt kapitel, 19 ”regler för certifieringsorgan” har införts i reglerna, och avsnittet om sanktioner har ändrats. Den maximala andelen karensårsfoder som tillåts ökas till 80 % varav som mest 50 % inköpt karensårsfoder. Regeln införs omgående.

Högre andel eget och inköpt andel karensårsfoder (5.3.8)
Från och med nu tillåts som mest 80 % karensårsfoder, varav som mest 50 procentenheter får vara inköpt. Ökning gäller till och med 31/12 2008 då den maximala andelen åter blir 60 respektive 30 %. Regeln har också förtydligats.

Inga karenstider vid övergång till KRAV-certifierad växtodling
Vid övergången från att vara certifierad enligt EU-förordningen för ekologisk produktion (EEG) nr 2092/91 till att bli KRAV-certifierad krävs ingen ytterligare karenstid. En ny regel 4.1.2 har införts kring detta. Avsnittet om retroaktiv karens för mark som fått stöd för ekologisk produktion har flyttats från regel 4.1.1 till nya regel 4.1.2.

För djurhållning räknas karenstiden för KRAV-certifiering som avklarad om
· produktionen tidigare är certifierad enligt (EEG) nr 2092/91 och
· de extra krav som används vid återcertifiering enligt kapitel 16 i KRAVs bedömningslista har uppfyllts under minst halva karenstiden för mjölk och kött.
För värphöns gäller dock full karenstid, och för slaktfågel kan byte av certifiering bara ske mellan omgångarna. Se vidare regel 5.1.6.

Nya sanktionsregler avsnitt 2.9
Nu införs mindre avvikelse, som är en avvikelse mot ett enstaka skall-krav och större avvikelse som ger ett temporärt underkännande. Den KRAV-anslutne måste svara på avvikelsen och ange avhjälpande åtgärd, och hur man ska undvika en upprepning. Certifieringsorganet svarar om man accepterar åtgärden. I vissa fall behövs en extra kontroll för verifiering.

Avstängningsgrundande avvikelse finns kvar.

Enklare trepartsavtal, regel 2.5.1
Regel 2.5.1 har ändrats så att det ska bli enklare för de KRAV-anslutna som anlitar en tredje part. Certifieringsorganet ska inte längre behöva skriva på avtalet mellan den KRAV-anslutne och den tredje parten. Det räcker med att den KRAV-anslutne har ett avtal med sin ”underleverantör”. Detta granskas vid kontroll.

Hur man byter certifieringsorgan avsnitt 2.6
Avsnitt 2.6 om avtalsfrågor är förändrat, bland annat anges vad som krävs vid byte av certifieringsorgan.

Regler för certifieringsorgan kapitel 19
Här anges kompetenskrav, uppgifter som certifieringsorganen ska rapportera till KRAV med mera.

KRAV-certifierad istället för KRAV-godkänd
Under den omarbetning av regelverket som KRAV genomfört för att kunna öppna det för fler certifieringsföretag har vi blivit uppmärksamma på att benämningen ”KRAV-godkända produkter” som använts i regelverket kan leda till missförstånd. I den definition av begreppet ”certifiering” som används inom ISO - och SS-EN-standarderna inbegriper begreppet certifiering av produkter såväl som av personer och ledningssystem. Certifiering innebär att en oberoende part intygar överensstämmelse med specificerade krav. Eftersom detta täcker in begreppet ”KRAV-godkänd produkt” i den betydelse detta använts i KRAVs regelverk har vi valt att byta detta till ”KRAV-certifierad produkt” för att undvika missuppfattningar och för att anpassa språkbruket till det gängse.

Anpassning av biodlingsreglerna kapitel 6
Några ytterligare punkter har införts i kapitel 6 regler för biodling. Det är:
· Europeiska raser av Apis mellifera ska användas (tillägg till regel 6.1.3)
· Tydligare krav på förebyggande arbete mot bisjukdomar i en ny regel (6.1.10).
· Förtydligande att man inte får döda larver på vaxkakorna vid skörd, i ett tillägg till regel 6.1.14.

Regel 5.1.2 om djuranmälan
Regel 5.1.2 ändrades från och med februari för att underlätta djuranmälan. Ett kontrollbesök före karensstart krävs inte längre, utan certifieringsorganet bedömer när det behövs.

Mindre ändringar för att anpassa reglerna för öppnande
· Förtydligande i inledning till butiksreglerna (kapitel 14)
· Förtydligande av regel 4.3.4 om källsorterat urin.
· Förtydligande i reglerna 1.2.6.7 & 15.4.1 om tillfälligt godkännande
· Korrigering av syftningsfel i regel 4.3.3
· Förtydligande av reglerna 2.2.1 & 2.2.3
· Avsnitt 2.10 om överklaganden

Övriga mindre ändringar
· Förtydligande i förklarande text regel 2.3.9
· Korrigering i regel 4.3.3
· Korrigering i regel 5.2.10 om uppbundna djur.
· Förtydligande kring användning av elpådrivare ( regel 10.2.2)
· Enklare regler för märkning av djur till slakt (regel 10.3.1)
· Inledningen av kapitel 12
· Förtydligande av regel 14.1.2
· Förtydligande av regel 9.1.2
 

Nyheter från 1 september

I septemberutgåvan  publiceras ”Regler för KRAV-certifierad produktion” på ett nytt sätt. Olika regler har olika bakgrund.
Några har stöd i EG:s förordning för ekologisk produktion (EEG) nr 2092/91, andra har stöd i IFOAM Basic Standards, ett ”regelverk för regler” framtaget IFOAM, som är en organisation som arbetar med ekologisk produktion på global nivå. 
— Vi har gått igenom den senaste utgåvan av reglerna och lagt in hänvisningar till dessa bakomliggande regelverk, och också markerat vilka regler som är KRAVs egna. Vi tror det gynnar utvecklingen av ekologisk produktion att bakgrunden är tydlig i våra regler, säger Johan Cejie regelutvecklingschef på KRAV.

Däremot har vi inte ändrat innehållet i reglerna sedan utgåvan i juli, så den som är KRAV-certifierad behöver inte förändra sin verksamhet med anledning av denna publicering

Gunnebo Slott och Trädgårdar



Jordens mat

Produktservice ny tjänst på KRAV 

KRAV-utbildning




KRAV Ekonomisk förening
Box 1037, 751 40 UPPSALA, Tel 018 - 15 89 00, Fax: 018 - 13 80 40

Iso 14001
Vi finns på:  Följ oss på facebook! Vi finns på youtube!

 

 

 

EPiTrace logger